Nasıl Nefes Alırız

Her nefes aldığınızda, hava burnunuza veya ağzınıza, aşağı boğazınıza ve trakea da denilen nefes borunuza çekilir. Bu nefes borusu yetişkinlerde yaklaşık dört veya beş santim uzunluğunda bir tüp olup bronş olarak adlandırılan ve biri sol akciğere, diğeri sağ akciğere giden iki küçük hava tüpüne bölünür. Hava, havanın alveolü bulana kadar bronşial denilen binlerce küçük hava yoluna 15 ile 25 kat daha bölen bronşu geçer.

Nefes almak genellikle diyaframınızı ve kaburgalar arasındaki kasları rahatlatmak meselesidir. Bu hava atar ve ciğerleriniz dinlenme boyutlarına döner.

İyi nefes almadığınızı hissediyorsunuz ve neyin yanlış olduğunu ve nasıl düzeltileceğini öğrenmek istiyor musunuz?

Yorgun hissediyorsunuz ve kendinize enerji vermek için doğal bir yol istiyor musunuz?

Odaklanma sorunu yaşıyorsunuz ve yoğunlaşma ile ilgili sorunlarınız mı var?

Herhangi bir ağrıyı (fibromiyaljiden sırt ağrısına kadar) yaşıyorsunuz ve daha az ağrı kesici ilaç almadan rahatlamak mı istiyorsunuz?

Genç kalmak, gençleşmek, sağlıklı kalmak ve gündelik hayatın oksidatif stresini ortadan kaldırmak için çare mi arıyorsunuz?

Siz sporcusunuz ve antrenmanlar veya yarışmalar arasında dinlenme sürelerini kısaltmak mı istiyorsunuz?

 

Geçmişteki deneyimlerimiz ve travmalarımız nefes alma tarzımızla bağlantılıdır. Bu, korku, huzursuzluk, kendine güven eksikliği, fiziksel ağrı, kontrolsüz veya kontrollü öfke, uyuşturucu kullanımı vb. olarak ifade edilebilir. Bu fiziksel ve duygusal travmalar, doğal gücümüzü bizden alır ve onları sadece doğru nefes alarak tekrar düzenleyebileceğinizi biliyor musunuz?

 Doğduğunuz günden beri nefes aldınız. Peki neden bir nefes antrenörüne ihtiyacınız var?

Bilinçli nefes alma -optimal solunum için dinamik bağlı solunum tekniği- güçlü bir araçtır. Meditasyon veya gevşeme ile ilgili değil, tam nefes alma kapasitenizi artıracak ve fiziksel ve duygusal düzeyde kalıcı hücresel değişiklikler yaratmak için beyne ve vücudunuza oksijen sürmekle ilgili.

Beyin kan oksijen düzeyindeki değişikliklere son derece duyarlıdır. Aslında, enerjimizin% 75’i oksijene bağımlıdır. Bilinçli nefes alışı, beyninize ve vücudunuza oksijen vererek yeni enerji yaratır ve hissettiğiniz ve düşünce şeklinizi değiştirir.

Aynı zamanda sizi başınızdan alıp vücudunuza atar ve sizi sıkıştıracak sürekli düşünce akışını keser. Vücudunuzun alıştığınızdan farklı bölgelerine soluduğunuzda onları açarsınız ve nihayetinde orada depolanan duyguları ve anıları serbest bırakabilirsiniz.